3342.Мікроекономіка варіант 4
Блок 1
За своїм варіантом даних обчислити показники витрат підприємства VC, TC, AFC, AVC, ATC, MC для обсягу виробництва Q від 0 до 10 цілочислових одиниць продукції. Результати розрахунків подати в формі табл.2. Одержані значення витрат округлювати до цілих.
Таблиця 2
Динаміка витрат підприємства за зміни обсягів виробництва
Q FC VC TC AFC AVC ATC MC
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Спираючись на результати обчислень, проілюструвати динаміку витрат графічно, зобразити графіки витрат ATC, AVC, AFC, MC в одній системі координат. Позначити 4 фази в динаміці витрат, охарактеризувати їх з точки зору ефективності здійснення витрат.
Блок 2
Розглядається ситуація, за якої підприємства із заданим рівнем витрат (блок 1) реалізує продукцію на ринку досконалої конкуренції в короткостроковому періоді. За своїм варіантом даних щодо витрат підприємства та ціни, яка склалася на ринку досконалої конкуренції, визначити оптимальний обсяг продажу продукції. Для цього потрібно розглянути дві цінові ситуації: за ринкової ціни Р1 та Р2. Аналіз проводити за допомогою табл.3.
Таблиця 3.
Параметри витрат підприємства на ринку досконалої конкуренції
Q VC TC AFC AVC ATC MC Р1 Р2
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Розрахувати прибуток (збитки) підприємства за оптимального обсягу продажу в ситуації, коли на ринку досконалої конкуренції склалась ціна Р1, Р2. Цінові ситуації Р1 та Р2 розглядати окремо.
За даними табл.3 побудувати два графіки: для цінової ситуації Р1 і Р2. На кожному графіку побудувати лінії витрат підприємства, ринкової ціни (ATC, AVC, MC, Р1 або Р2) та вказати на вибір підприємства – оптимальний обсяг виробництва та продажу продукції.
Позначити на обох графіках площу, що відповідає сумі прибутку (збитків) підприємства на ринку досконалої конкуренції та дати характеристику успішності його діяльності за даних цінових умов.
Блок 3
За умови, що підприємство стає монополістом на ринку, визначити за допомогою розрахунків і проілюструвати графічно його вибір: оптимальний обсяг виробництва та продажу продукції, ціни та прибуток (збитки).
Для цього потрібно скористатись даними щодо витрат підприємства, обчислених за допомогою табл.2, та функцією залежності попиту на продукцію монополіста від його ціни, зазначену у табл.1 для варіанта 4.
Результати розрахунків подати у формі табл.4.
За даними табл.4 продемонструвати графічно оптимальний вибір підприємства-монополіста, для чого на графіку подати динаміку показників ATC. AVC, MC, MR залежно від обсягу виробництва-продажу (Q). Побудувати лінію попиту на продукцію монополіста, що відображає залежність Q від Рм.
Таблиця 4
Параметри цін, витрат та доходів підприємства на ринку монополії
Q AFC AVC ATC Рм TR MR MC
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Дати порівняльну характеристику можливості оптимізації ринкових рішень та ефективності діяльності підприємства за умов ринку досконалої конкуренції та монополії.
Прокоментувати отримані результати виконання індивідуального завдання.