В статье наведены результаты исследований качества фигурных макаронов различных отечественных производителей. Установлено, что макароны ОАО «КМФ», ОАО «Харьковская макаронная фабрика» ТМ «АМО» и ОАО «Черниговская макаронная фабрика» ТМ «Тая» по органолептическим и физико-химическим показателям соответствуют требованиям установленным в стандарте. Самым високим качеством обладают макароны ОАО «КМФ» (г. Киев) по сравнению с другими иследуемыми продуктами.

In the article research results pointing figured macaroni as various domestic producers. Found that pasta JSC «KMF», JSC «Kharkiv fabric of macaroni», TM "Аmo" and JSC «Chernigiv fabric of macaroni», TM "Taya" for the organoleptic and physical-chemical parameters meet the requirements set out in the standard. Have the highest quality pasta JSC "KMF" (Kyiv) in comparison with other investigated products.

Роль макаронних виробів в раціоні харчування - причому практично у всьому світі - важко переоцінити. Їх можна вважати основним продуктом харчування XX та ХХІ століть.

Актуальність теми полягає в тому, що макаронні вироби відносяться до основних продуктів харчування, і обсяг споживання їх досить стабільний, тому дуже важливо, щоб якість цього продукту була на високому рівні. Оскільки попит на макаронні вироби значний, підприємствам виробникам необхідно постійно вдосконалювати якість продукції, для забезпечення її конкурентоспроможності.

Метою даної курсової роботи була оцінка якості фігурних макаронних виробів вітчизняного виробництва.

Для цього необхідно було вирішити наступні завдання: провести аналіз обсягів виробництва макаронних виробів в Україні на основі комплексної оцінки якості визначити конкурентоспроможність фігурних макаронних виробів різних вітчизняних виробників.

Об’єкт дослідження – фігурні макаронні вироби вітчизняного виробництва, групи В, першого класу.

Макарони – найбільш популярний гарнір серед українців. Причин такої популярності декілька.

По-перше, макарони доступні за ціною малозабезпеченим прошаркам населення, включаючи молодь і людей пенсійного віку. По-друге, збільшення міського населення, що знаходиться на «утриманні» у жителів сільської місцевості з позицій забезпечення себе продукцією першої необхідності, приводить і до зростання споживання дешевих видів гарнірів. По-третє, макаронні вироби володіють характерними перевагами, які обумовлюють їх споживчу цінність: високі споживні властивості, які зберігаються тривалий час, легкість приготування і прекрасне поєднання з великим спектром продуктів [1].

Всього в Україні за даними Державної статистики України в 2006 році було випущено 108 тис.тон, у 2007 р. - 107 тис.тон, у 2008 р. -113 тис.тон, у 2009 р – 101,7 тис.тон, 2010 р.- 104,4 тис.тон макаронних виробів (Рис.1) [2].

Рис.1. Кількість випущених макаронних виробів в Україні, за даними Державної статистики України

Аналізуючи динаміку виробництва макаронних виробів в Україні слід відмітити що в період з 2006 по 2007 рік обсяги виробництва макаронів в Україні були досить стабільними, а в 2008 році виробництво у цій галузі збільшилося на 6 тис.тон. Але через світову фінансову кризу, в 2009 році обсяги виробництва значно скоротилися, і навіть в 2010 році, українським виробникам так і не вдалося вийти на докризовий рівень.

Відсутність кредитування, несвоєчасні розрахунки роздрібних мереж, зниження купівельної спроможності населення – перелік стандартних проблем, з якими зустрілися учасники даного ринку на початку кризи [3] .

За думкою експертів, протягом наступних 2-3 років число крупних операторів ринку в зв’язку з існуючою конкуренцією навряд чи збільшиться за рахунок вітчизняних виробників. Якщо і з’являться нові гравці, то тільки офіціальні представники імпортних виробників. Хоча через високі митні платежі більшість спеціалістів відкидають і цю альтернативу, прогнозуючи закріплення на ринку вже існуючих виробників. [4]

Найбільше українських макаронних виробів виробляють в місті Києві, Чернігівській, Хмельницькій, Донецькій областях та в місті Сімферополі. Обсяг виробництва макаронних виробів (Рис.2) в цих областям, та містах наведений у табл. 1.

Таблиця 1

Обсяг виробництва макаронних виробів у містах та областях з найбільшими потужностями в галузі. [5], [6], [7], [8], [9]

 

Вироблено в Україні, в т.ч., т

Місто/Область,

2007 р

2008 р

2009 р

2010 р

Київ

18600

15300

14900

15900

Сімферополь

12011

13001

11523

10114

Хмельницька область

12886

13821

11501

11310

Чернігівська область

6564

8937

9868

9537

Донецька область

7860

9890

9600

9011

 

Діаграма обсягу виробництва (рис. 2) макаронних виробів п’ятьма провідними областями в Україні дає змогу побачити що на Київ, Сімферополь, Хмельницьку, Чернігівську та Донецьку області припадає більше половини вітчизняного виробництва макаронів, а найбільшим виробником є місто Київ. Динаміка ж обсягів виробництва у всіх вищезазначених областях та містах за чотири роки залишається приблизно незмінною.

Рис.2. Обсяг виробництва макаронних виробів по областям за останні роки

Для оцінки якості фігурних макаронних виробів вітчизняного виробництва були взяті фігурні макаронні вироби таких відомих товаровиробників: Зразок №1- ВАТ «КМФ», Зразок №2- ВАТ «Харьківська макаронна фабрика» ,ТМ «АМО», Зразок №3 - ВАТ «Чернігівська макаронна фабрика», ТМ «ТАЯ». Вся досліджувана продукція відноситься до фігурних макаронних виробів групи В, першого класу.

Показники якості макаронних виробів в україні нормуються чинним стандартом ДСТУ 7043:2009 «Вироби макаронні. Загальні технічні умови.». Відібрані для досліджень макаронні вироби оцінювались за органолептичними та фізико-хімічними показниками.

Для оцінки якості макаронних виробів нормуються наступні органолептичні показники: колір, стан поверхні, форма, стан після варіння, смак і присмак, запах [10]. Результати досліджень макаронних виробів за органолептичними показниками наведені у табл. 2.

Таблиця 2

Органолептичні показники макаронних виробів

 

Показник

Виробник

Зразок №1 - ВАТ «КМФ»

Зразок №2 - ВАТ «Харьківська макаронна фабрика»

Зразок №3 - ВАТ «Чернігівська макаронна фабрика»

Колір

Однотонний з жовтим відтінком,

відповідний сорту борошна, без слідів непромісу

Однотонний з кремовим відтінком, відповідний сорту

борошна, без слідів непромісу

Однотонний з жовтим відтінком, відповідний сорту

борошна, без слідів непромісу

Поверхня

Гладка з незначною шорсткістю

Гладка

Гладка

Форма

Фігурна, відповідає типу виробу

Фігурна, відповідає типу виробу

Фігурна, відповідає типу виробу

Смак і запах

Властивий даному виду виробів, без стороннього присмаку і запаху

Властивий даному виду виробів, без стороннього присмаку і запаху

Властивий даному виду виробів, без стороннього присмаку і запаху

Стан виробів після варіння

Зберігають форму, не злипаються, не утворюють грудочок, не розвалюються по швах

Зберігають форму, злипаються, не утворюють грудочок, злегка розвалюються по швах

Зберігають форму, злегка злипаються, не утворюють грудочок, не розвалюються по швах

 

Відповідно до отриманих даних, можна відмітити, що по всім показникам всі досліджуванні зразки відповідали вимогам встановленим у стандарті.

Для фізико-хімічних та фізико-механічних досліджень стандартом нормуються такі показники: масова частка вологи, кислотність, масова частка деформованих виробів, масова частка лому в макаронах, міцність макаронів, масова частка крихти [10] . Результати дослідів наведені табл. 3.

Таблиця 3

Фізико-хімічні та фізико-механічні показники досліджуваних зразків макаронних виробів

 

Показники

Виробник

Зразок №1 - ВАТ «КМФ»

Зразок №2 - ВАТ «Харьківська макаронна фабрика»

Зразок №3 - ВАТ «Чернігівська макаронна фабрика»

Масова частка вологи, %

9,6

12,1

12,3

Кислотні град.

2

2

2

Масова частка деформованих виробів, %

2,75

4,5

3,75

Міцність макаронів (Н)

1,59

1,54

1,48

Масова частка лому в макаронах, %

3,25

3,18

3,71

Масова частка крихти, %

2,54

3,32

3,88

 

Показники вологості не перевищили вимог чинного стандарту, який регламентує вологість, не більше 13 % для досліджуємої групи та класу макаронних виробів. Найвищою виявилась вологість у зразку № 3 (12,3 %), найнижчою у зразка № 1 (9,6%). Кислотність згідно з стандартом повинна становити не більше 4 град., а масова частка деформованих виробів не більше 5 %, найвищим цей показник виявився у зразку №2 (4,5 %), найнижчим у зразку № 1(2,75%) . Відповідно до отриманих даних фізико-хімічних та фізико-механічних показників, слід зазначити, що всі зразки відповідають вимогам встановленим у ДСТУ 7043:2009 «Вироби макаронні. Загальні технічні умови».

Рис. 3. Інтегральний показник якості досліджуваних зразків макаронних виробів

Тобто можна зробити висновок, що за всіма показниками, всі досліджені зразки відповідають вимогам ДСТУ 7043:2009 «Вироби макаронні. Загальні технічні умови», за органолептичними показниками кращим виявився зразок №1- ВАТ «КМФ», за фізико-хімічними та фізико-механічними показниками всі зразки мають приблизно рівне значення, але все ж таки зразок №1- ВАТ «КМФ», також має незначну перевагу.

За отриманими результатами, експертним методом, було проведено комплексну оцінку якості досліджуваних макаронних виробів з урахуванням коефіцієнту вагомості кожного з показників. Найбільший коефіцієнт (0,15) отримали показники смаку та запаху, оскільки саме ці показники є найбільш важливими для більшості споживачів. Інші органолептичні показники - кольору, поверхні, форми та стану виробів після варіння отримали коефіцієнт 0,08, оскільки вони також є важливими при сприйнятті товару споживачами. Серед фізико-хімічних показників найбільший коефіцієнт мають вологість (0,1) та кислотність (0,8), а решта фізико-хімічних показників, таких як міцність макаронів, масова частка лому, масова частка деформованих виробів та масова частка крихти, в загальній сумі мають коефіцієнт 0,2 (табл.4).

Таблиця 4

Результати комплексної оцінки якості макаронів

 

Показники

Коефіцієнт вагомості,

Pi (ет)

pi (бр)

Зразок ВАТ «КМФ»

Зразок ВАТ «Харківська макаронна фабрика»

Зразок ВАТ «Чернігівська макаронна фабрика»

а(i)

pi

Pi

pi

Pi

pi

Pi

Колір

0,08

5

2

5

1

5

1

5

1

Поверхня

0,08

5

2

4

0,667

5

1

5

1

Форма

0,08

5

2

5

1

5

1

5

1

Смак

0,15

5

2

5

1

5

1

5

1

Запах

0,15

5

2

5

1

5

1

5

1

Стан виробів після варіння

0,08

5

2

4

0,667

3

0,333

3

0,333

Вологість ,%

0,1

1

13,5

9,6

0,312

12

0,112

12

0,096

Кислотність, град

0,08

1

4,5

2

0,714

2

0,714

2

0,714

Міцність макаронів

0,04

1,6

1

1,6

0,98

1,5

0,9

1,5

0,8

Масова частка лому в макаронах,%

0,05

1

6

3,3

0,94

3,2

0,564

3,7

0,458

Масова частка деформованих виробів,%

0,05

1

5

2,5

0,63

3,51

0,372

3,75

0,312

Масова частка крихти, %

0,06

1

8

2,54

0,78

3,32

0,67

3,88

0,589

Інтегральний показник якості

1

0,81954

0,75796

0,7392

 

Підсумовуючи проведені дослідження було зроблено висновок, що зразок №1 ВАТ «КМФ» має найкращі інтегральні показники якості (рис.3), у порівнянні з іншими зразками. Макарони ВАТ «КМФ» мають перевагу за фізико-хімічними показниками вологості, міцності, масової частки деформованих виробів та частки крихти. За органолептичними показниками макарони ВАТ «КМФ» мають рівні значення зі зразками інших виробників, лише стан поверхні дещо гірший ніж у конкурентів. Зразки ТМ «АМО» та ТМ «ТАЯ», мають гірший інтегральний показник якості через поганий стан виробів після варіння та низькі фізико-хімічні показники, хоча за органолептичними показниками дані зразки отримали найвищі бали .

Робота виконана під науковим керівництвом

Список використаних джерел

1. Бут О. Макароны с пастой. Обзор рынка макаронных изделий // Мир продуктов. 2010 №2 (61). - С. 16-19

2. http://www.ukrstat.gov.ua/

3. Попова О. Шпагетто: [Рынок макаронных изделий] //Бизнес. 2010 № 3-4. - С. 66-67

4. Департамент аналитики ТОВ «Маркетинговая компания синергия». Макароны стремятся на экспорт// FOOD UA. Продукты Украины. 2011 №5. - С.22-34

5.Режим доступу: http://www.gorstat.kiev.ua/p.php3?c=434&lang=1

6. Режим доступу: http://www.donetskstat.gov.ua/statinform/promisl5.php?dn=0711

7. Режим доступу: http://www.sf.ukrstat.gov.ua/ukoprom.htm#_osn

8. Режим доступу: http://www.statbrd.ic.km.ua/ukr/index.htm

9. Режим доступу: http://chernigivstat.gov.ua/statdani/promisl/P7.htm

10. Вироби макаронні. Загальні технічні умови : ДСТУ -7043-2009


 

Скачать

Действующие акции

АКЦИИ!!!

Рады представить Вам наши акции, с помощью которых Вы сможете значительно сэкономить Ваши денежки и отлично подготовиться к сессии!

1. Акция «Копилка». Мы ценим постоянных клиентов и предлагаем им постоянные скидки! Все наши клиенты, которые заказывают хотя бы одну работу в каждую сессию, получают постоянную личную скидку на все последующие заказы - 10 %.

2. Акция «Экономь много»! Супер предложение! Закажи 2 диплома и получи скидки 300 грн. на каждый диплом!

3. Акция «Приводи друзей!» Расскажи о нас другу, приводи его к нам и получишь 50 грн. (если друг сделает заказ работ на сумму не меньше 200 грн).

4. Акция «Летом диплом на шару!» Только летом у Вас есть возможность заказать диплом за 1500 грн.!

  • Амур
    Хочу поблагодарить за всё, Ирина! Она чудесный и справедливый человек! Она была всегда на связи! Было очень оперативно, приятно общаться!!! За 2 года Ирина ни разу не подвела меня! Все работы (курсовая, индивидуальная и дипломная работа) были сданы ...
     
  • Алина
    Ирочка, большое спасибо за курсовую! Защита прошла на отлично, буду Вас всем рекомендовать!!!
     
  • Олег
    Большое спасибо Ирине за помощь с дипломом! Вначале обратился к другим "специалистам", в итоге весь диплом был перечеркнут, исправить они так и не смогли...По совету знакомых обратился к Ирине, она фактически переписала диплом заново, в итоге защита прошла ...