На першому місці, звичайно, всім відомий КПІ. Якщо ваша дитина не розуміється на кресленні, математиці, геометрії тощо – найкраще сюди не вступати. Бо навіть контрольні роботи дуже складні і коштують вони чимало, що вже казати про дипломи та курсові проекти. А як же спеціальності "Маркетинг" чи "Економіка підприємства", заперечите ви? Відповімо так, наприклад, є така дисципліна в КПІ «Фундаментальний маркетинг», тож курсовий проект з цього предмету складався з 56 таблиць. Навіть у дипломі не буває стільки таблиць.
Вибір є або добре вчитися, і робити домашні завдання самостійно, або платити чималі гроші, замовляючи контрольні, реферати та курсові роботи. Як варіант, вступити до іншого ВНЗ. Але диплом КПІ, якщо він отриманий вашим дитям дуже високо цінується не тільки у нас, а й за кордоном.
Другим за складністю домашніх завдань ВНЗ у нашому розумінні є КНЕУ (Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана). Тут викладачі люблять ставити великі розрахункові роботи, курсові з дослідженнями, реферати з аналізом. Майже у кожній роботі потрібні схеми, діаграми, статистичні дані. Дуже хочеться відзначити кейси КНЕУ – особливий вид завдань, які характерні саме для цього ВНЗ. На сторінці написано ситуацію, а студент має запропонувати свої стратегії вирішення проблем, описаних у ній. Щодо дипломів, слід зазначити, вони мають бути написані на високому рівні.
На третє місце поставити Київський національний університет ім. Т.Шевченка. Склалася думка, у нас у всякому разі, що студенти тут навчаються самі, оскільки вже зовсім мало робіт замовляють із цього ВНЗ. Роботи у своїй більшості, не дуже складні, однак мають бути зроблені якісно, за всіма правилами оформлення.
Доволі специфічним щодо курсових та дипломних робіт є Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, а також інститути, які створені за нього. Особливістю цих робіт є те, то в кожній з них повинні бути висвітлені методи дослідження, обов'язково повинні бути головною гіпотезою і другорядними, потім їх слід довести. Якщо курсових і дипломах інших ВНЗ, перший розділ теорія, другий – практика і третій опис проблем, і розробка шляхів вдосконалення діяльності підприємства, тут – перший розділ – методологія, другий – теорія, а третій – саме дослідження. Можливо, і четвертий розділ – удосконалення. Теми усі досить непрості.
П'яте місце поділяють одразу кілька ВНЗ: КНТЕУ (Київський національний торговельно-економічний університет), НАУ та НТУ (Національний авіаційний університет та Національний транспортний університет). КНТЕУ характеризується також об'ємними роботами – курсові тут мають бути від 40 - 50 сторінок, із дослідженнями певного товару чи прикладі підприємства. В університеті є своя лабораторія, де студенти проводять дослідження якості товарів (це спеціальності "Товарознавство", "Комерційна логістика").
НАУ та НТУ – тут, звичайно, своя специфіка, але лише на факультетах безпосередньо пов'язаних із літаками та автомобілями. Економічні спеціальності особливою складністю не відрізняються. Характерною особливістю робіт НАУ є наявність 2-3 планів в одному рефераті (відповідно 3 висновки, 3 вступи, 3 списки літератури).
НУХТ (Національний університет харчових технологій). Завдання щодо системи технологій, матеріалознавства, консервування, харчового обладнання тощо. дуже об'ємні та складні. Навіть нам складно знайти спеціаліста, який якісно зробить креслення та прорахує всі дрібниці в курсових проектах. Два останні роки замучила студентів кафедра бухобліку та аудиту. Дипломні роботи складалися із 4 розділів, включали і цивільну оборону та охорону праці. Лише вступ у дипломі був на 15-17 сторінок, причому текст - 13 шрифт, одинарний інтервал. Вимагали макети всіх таблиць, звітність підприємств не просто перші 5 форм звітності, а специфічні журнали, відомості первинку. Згадується підрозділ їхнього диплома, який потрібно було зробити у програмі «Галактика». Так, у ВНЗ їсть комп'ютери, але черга була такою, що студенти по 3-4 години стояли, щоб зробити роботу. Природно, на підприємствах України ніхто цією Галактикою не користується, всі 1С, пізніше деяким студентам дозволили робити роботу в ній.
Далі коротко про ВНЗ, в яких, на нашу думку, курсові, реферати та контрольні роботи досить прості, вони під силу будь-якому студенту, який здатний попрацювати з книгою, тим більше зараз багато електронних книг прямо в інтернеті, що позбавляє ходінь бібліотеками .
І так, АМУ (Академія державного управління) – реферати та курсові досить прості, складними є розрахункові з вигляду і аудиту, фінансам. Звичайно, деякі групи навчаються за спеціальною пробною програмою – вона складніша за звичайну, але хоча б половину заданих за семестр робіт, студент може зробити самостійно, за наявності часу та бажання.
МАУП (Міжрегіональна академія управління персоналом). Раніше вважався найлегшим ВНЗ – заплатив за 5 років гроші та все – отримав диплом. Нині їхні контрольні та курсові роботи можуть позмагатися навіть із найзнаменитішими ВНЗ Києва. Напевно, правильною є приказка – «досвід приходить із роками».
КРОК - все досить нескладно, але робити домашні роботи потрібно. Якщо добре слухати викладача, то все можна вирішити та написати. Студентів тут не «мучать».
І наприкінці нашого списку хотілося б відзначити один ВНЗ – Києво-Могилянську академію. За 10 років нашої роботи, всього лише 2 студенти замовили курсові та реферати з цього ВНЗ. Або це просто збіг, або студенти тут, зважаючи на високі вимоги, навчаються самі.
Вибір, звісно, за вами. Якщо не лінуватися, нехай навіть, замовляючи курсові, контрольні роботи у нас, але просто посидіти, почитати та розібратися в них – то легко вчитися буде у будь-якому ВНЗ. Легкого вам навчання, а ми постараємося зробити його ще легшим. Звертайтесь, завжди раді допомогти.